USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Ojczyzno ma!

IAS24

Ojczyzno ma!
13.11
2018

Ojczyzno ma!

Szkoła Podstawowa w Mętowie była gospodarzem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Głusk. W organizację uroczystości włączyły się władze samorządowe i wszystkie szkoły, które z okazji jubileuszu zorganizowały także patriotyczne wieczornice, a w przeddzień święta przy stawach w Dominowie zapłonęły „Ognie Niepodległości”.

Gminne obchody w niedzielę 11 listopada rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Ćmiłowie, po której patriotyczny korowód prowadzonym przez ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich – Konne Przysposobienie Wojskowe „Krakus”, przeszedł do Szkoły Podstawowej w Mętowie.

Zanim rozpoczęła się okolicznościowa akademia delegacje władz samorządowych oraz dyrekcja, członkowie rady rodziców i przedstawiciele samorządu uczniowskiego przed szkołą zasadzili drzewka niepodległości.

Główną część obchodów rozpoczęło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, po którym w okolicznościowych przemówieniach o znaczeniu narodowego święta mówili – dyrektor szkoły Barbara Ufnal-Budzyła i wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Gospodarze spotkania poprowadzili również poloneza, a w dalszej części uroczystości lokalne zespoły i grupy szkolne prezentowały programy artystyczne. Ze specjalnymi koncertami, przygotowanymi z okazji jubileuszu wystąpiły Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”, Zespół Śpiewaczy „Głuskowianki” i grupy szkolne zaprezentowały m.in.: montaż słowno-muzyczny z patriotycznymi wierszami i pieśniami oraz taniec z flagą.
 
Niedzielne obchody były również okazją do podsumowania szkolnych konkursów opatrzonych wspólnym hasłem „W hołdzie Niepodległej”. Oprócz odebrania nagród laureaci zmagań recytatorskich deklamowali wzruszające wiersze, a ich dopełnieniem był występ chóru szkolnego.
 
Patriotycznych akcentów nie brakowało nawet na… biało-czerwonym torcie, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Mętowa, a oprócz tego uczestnicy kilkugodzinnego spotkania kosztowali grochówki, bigosu, ciast oraz chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
 
Organizację niedzielnej uroczystości wsparli firmy „Grosik” Anny i Mariana Wejmanów oraz „Wat” Marioli i Tomasza Widerlików.
Powrót