Wójt Jacek Anasiewicz uważa, że przygotowanie budżetu jest dla samorządów coraz trudniejszym zadaniem z powodu, m.in. mniejszych wpływów z podatku od osób fizycznych, rosnących kosztów energii elektrycznej i prowadzenia placówek oświatowych oraz wzrostu płacy minimalnej. - Szacujemy, że wpływy z podatku PIT zmniejszą się o prawie 1 milion złotych, a dostawy energii będą nas kosztować o 45 procent więcej niż do tej pory. Na oświatę z budżetu państwa mamy otrzymać 11 milionów 600 tysięcy złotych subwencji, ale z własnych środków musimy dołożyć kolejnych 8 milionów. Trzeba również pamiętać, że jesteśmy w trakcie realizacji kilku ważnych i kosztownych projektów, współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, na które musimy znaleźć pieniądze - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
Na liście planowanych na przyszły rok inwestycji jest ponad 30 zadań o łącznej wartości prawie 30 milionów złotych, co stanowi 35 procent wydatków ogółem.
Jednym z najpoważniejszych zadań jest rozbudowa kanalizacji sanitarnej, na którą w budżecie na 2020 rok radni zapisali ponad 8 milionów 830 tysięcy złotych. Ponad 5 milionów 170 tysięcy złotych rada przeznaczyła na inwestycje wpisane do projektu Mobilny Lubelski Obszar Funkcjonalny (LOF), a kolejne 3 miliony 400 tysięcy złotych na zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na zadania, zapisane w programie rewitalizacji, w budżecie są prawie 2 miliony 860 tysięcy złotych, na rozbudowę drogi "nad stawami" w Dominowie - ponad 2 miliony, na modernizację ujęć i sieci wodociągowych - 1 milion 350 tysięcy, a na budowę świetlic wiejskich w Kazimierzówce i Głuszczyźnie - ponad 1 milion 160 tysięcy złotych.
W planach inwestycyjnych Gminy Głusk na przyszły rok są również m.in.:, warta ponad 470 tysięcy budowa i rozbudowa oświetlenia ulicznego, a także wspólne inwestycje drogowe z powiatami - lubelskim i świdnickim oraz Miastem Świdnik o łącznej wartości ponad 1 miliona 200 tysięcy złotych.