To nie tylko najnowszy, ale i najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w gminie. - Podobne mamy przy wszystkich szkołach, ale ten w Kalinówce wyróżnia się m.in. tym, że zostały w nim zastosowane innowacyjne rozwiązania w technologii budownictwa pasywnego. Takie obiekty mają bardzo dobrą izolację i inne rozwiązania, które są proekologiczne i zmniejszają koszty eksploatacji. Docenili je już członkowie kapituły konkursu "Kryształowa Cegła - Dom 2019", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, którzy przyznali nam nagrodę specjalną w kategorii: "Partnerstwo dla Natury - Ochrona Ziemi, Powietrza i Wody" - przypomina wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
Nagroda została przyznana m.in. za zastosowanie pomp ciepła do centralnego ogrzewania podłogowego, ogniw fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskiwania ciepła wentylowanego powietrza.
W ramach inwestycji, która była współfinansowana z funduszy unijnych i środków budżetu państwa, do najnowszej części istniejącego obiektu w Kalinówce została dobudowana jedna kondygnacja i dodatkowa część z pomieszczeniami dydaktycznymi. Oprócz tego, od podstaw została wybudowana sala sportowa. Dobudowane piętro ma ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a w dodatkowym skrzydle są kolejne ponad 2 tysiące metrów. W sali sportowej uczniowie mają boisko o wymiarach 12 x 24 metry z widownią na 90 miejsc, antresolą, szatniami i łazienkami oraz siłownią i salą do gimnastyki korekcyjnej.
- Z części dydaktycznej korzystamy już drugi rok szkolny, a jeśli chodzi o zajęcia z wychowania fizycznego to do tej pory odbywały się one w małej sali o powierzchni zaledwie 150 metrów kwadratowych. Teraz mamy do dyspozycji trzy razy więcej miejsca. Montaż wyposażenia już się kończy, a pierwsze zajęcia będziemy tutaj organizować po przerwie świąteczno-noworocznej - cieszy się dyrektor ZS w Kalinówce Małgorzata Guellard.
Cała inwestycja kosztowała ponad 17 milionów złotych, z czego prawie 10 milionów to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, 1,5 miliona na budowę sali sportowej samorząd pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a resztę gmina dołożyła z własnego budżetu.