USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Współpraca popłaca

IAS24

Współpraca popłaca
29.01
2020

Współpraca popłaca

Dotychczasowa współpraca kilkunastu samorządów, w tym Gminy Głusk, w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego sprawdziła się i będzie kontynuowana. Do wspólnej inicjatywy, która teraz będzie się nazywać Lubelski Obszar Metropolitarny, dołączyły kolejne samorządy, a list intencyjny w tej sprawie został podpisany we wtorek 28 stycznia w Lublinie.

Miasta, gminy i powiaty łączą siły, by razem starać się o pieniądze z Unii Europejskiej i funduszy krajowych. - Chcemy wykorzystać doświadczenia, które zdobyliśmy podczas realizacji działań w ramach LOF od 2014 roku. W naszej gminie z inwestycji wartych około 21 milionów złotych, wykonaliśmy ponad 80 procent planu. Były one związane przede wszystkim z szeroko pojętym rozwojem transportu niskoemisyjnego i podobne zadania planujemy na lata 2021 - 2027 już w ramach LOM - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, który był wśród sygnatariuszy porozumienia.
 
Liderem LOM nadal będzie Miasto Lublin, a partnerami miasta: Świdnik, Lubartów i Nałęczów oraz gminy: Lubartów, Niemce, Spiczyn, Wólka, Mełgiew, Piaski, Jabłonna, Głusk, Strzyżewice, Niedrzwica Duża, Konopnica i Jastków, które współpracowały w ramach LOF. We wtorek dołączyły do nich: Bełżyce, Bychawa, Łęczna, Garbów i Wojciechów oraz 5 powiatów - lubelski, lubartowski, łęczyński, puławski i świdnicki.
 
Wójt Jacek Anasiewicz podkreśla, że plany inwestycyjne poszczególnych samorządów, na które będą chciały pozyskać dotacje w ramach LOM, muszą być zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju. Jego zdaniem takie analizy i opracowania powinny być gotowe do końca 2020 roku.
 
W kończącej się perspektywie finansowej, w ramach "Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" samorządy skupione w LOF zrealizują zadania o wartości ponad 110 milionów euro, z czego 95 milionów stanowią projekty inwestycyjne, a 16 milionów tak zwane projekty miękkie.

(fot. UM Lublin)
 
Powrót