Przedstawiciele ośmiu z szesnastu gmin powiatu lubelskiego przypominają, że RFIL miał być wsparciem dla lokalnych wspólnot samorządowych w trudnym czasie pandemii. W rzeczywistości jednak, dla zdecydowanej większości z nich stał się powodem rozgoryczenia. Samorządowcy zwracają uwagę premierowi, że promuje ten projekt, jako pomoc w związku z utratą dochodów przed samorządy i przedsiębiorców, a okazuje się, że otrzymają ją tylko nieliczni. - Nasze zdziwienie i zastrzeżenia wywołuje w zasadzie brak jakichkolwiek zasad i kryteriów jakie należy spełnić, by zostać beneficjentem programu. Towarzyszy im także poczucie bezradności wobec braku jakiejkolwiek ścieżki odwoławczej. Jako wnioskodawcy chcielibyśmy poznać błędy i uchybienia jakie popełniliśmy podczas aplikowania o to wsparcie, choćby po to, by nie popełnić ich w przyszłości - piszą samorządowcy.
W dalszej części listu przyznają, że jako wnikliwi obserwatorzy życia społeczno-politycznego mogą się tylko domyślać jakimi kryteriami kierowali się zarządzający programem, dzieląc wsparcie w ramach RFIL. Przypominają przy tym, że na RFIL składają się wszyscy Polacy, także z tych samorządów, które nie otrzymały wsparcia dla żadnego swojego projektu. Tymczasem inne zdobyły po kilka dotacji. - Takie niesprawiedliwe traktowanie mieszkańców, których reprezentujemy powoduje podziały i niezdrową rywalizację. Mija się to również z poczuciem szeroko rozumianej sprawiedliwości społecznej - przekonują sygnatariusze listu. Przy okazji zwracają uwagę, że w czasie pandemii samorządy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a ostatnie decyzje rządowe jej nie pooprawiają.
Dlatego autorzy apelu proszą o ponowne zweryfikowanie list projektów, które mogą liczyć na wsparcie w ramach RFIL oraz o stworzenie czystych, klarownych zasad naboru i oceny wniosków.
Pod listem do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podpisali się wójtowie gmin: Borzechów, Garbów, Głusk, Konopnica, Krzczonów, Niemce i Zakrzew oraz burmistrz Bychawy.
Pełny tekst listu samorządowców do premiera poniżej:
Źródło: IAS24