Zasady stosowania środków ochrony roślin
„w pigułce”
Wszystkich użytkowników środków ochrony roślin obowiązują przepisy określone w ustawach, rozporządzeniach oraz obwieszczeniach ministra odpowiedniego do spraw rolnictwa.
Stosowanie środków
- Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami.
- Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków.
- Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. Zaświadczenie jest ważne przez okres 5 lat od dnia ukończenia szkolenia. Sprzęt używany do wykonywania zabiegów musi posiadać atest (badanie sprawności technicznej) , który jest ważny przez okres 3 lat od wykonania ostatniej atestacji natomiast nowo zakupiony opryskiwacz 5 lat od dnia zakupu.
- Środki ochrony roślin stosuje się na terenie otwartym przy użyciu opryskiwaczy jeżeli: prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s, miejsce stosowania środka ochrony jest oddalone o co najmniej (szerokość minimalnych stref buforowych):
- dla dróg publicznych, z wyłączeniem dróg gminnych oraz powiatowych: 3 m,
- dla pasiek : 20 m,
- dla zbiorników i cieków wodnych oraz innych terenów nieużytkowanych rolniczo:
- 1 m w przypadku opryskiwaczy polowych oraz 3 m w przypadku opryskiwaczy sadowniczych – chyba że etykieta mówi inaczej.
- Zabrania się stosowania środków ochrony roślin bez zachowania prewencji i karencji.
- Zabrania się przekraczania dozwolonych dawek środka ochrony roślin.
- Przed zastosowaniem środka należy poinformować wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację.
Rolnik, sadownik czy plantator planujący opryskać swoją uprawę specjalistycznym środkiem, o dłuższym czasie karencji, powinien poinformować również pobliskich pszczelarzy czy koło pszczelarskie o planowanych zabiegach. Właściciele pasiek będą mieli wtedy czas, by przenieść lub zabezpieczyć ule. Nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, w tym pobieranie próbek do badania pozostałości środków ochrony roślin, sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Wierzymy, że przez zwiększenie świadomości i odpowiedzialności dotyczącej tego problemu chronić będziemy pszczoły. Wpłynie to także na zachowanie zasad dobrosąsiedztwa.