"Rubinowy Jubileusz" rozpoczął się powitalnym polonezem. Potem wszystkie obecne grupy "Małego Głuska" oraz grupy wychowanków zespołu prezentowały m.in. widowisko obrzędowe, tańce sądeckie, kujawiaka z oberkiem, tańce kaszubskie, tańce i zabawy podlaskie oraz tańce rzeszowskie.
Podczas gali popis swoich umiejętności dali również "Młodzi Muzycy", czyli grupa tancerzy, która oprócz skrzypiec i akordeonu ma w swoim instrumentarium waltornię, pianino i gitarę. Z kolei towarzysząca jubilatom kapela zagrała m.in. zestaw utworów, inspirowanych melodiami ludowymi z krajów, które odwiedził "Mały Głusk".
W finale sobotniego koncertu, w którym wystąpiło prawie 120 artystów, jubilaci zaprezentowali zestaw tańców lubelskich, a na zakończenie zaśpiewali utwór, przygotowany specjalnie z okazji 40-lecia.
W ciągu minionych 40 lat zespół koncertował w kraju i za granicą ponad 1500 razy. Polski i lubelski folklor promował niemal w całej Europie i w Azji. Był m.in. w Grecji, Hiszpanii, Turcji, Czarnogórze i na Węgrzech.
Przez cztery dekady przez "Mały Głusk" przewinęło się około 1,5 tysiąca tancerzy, których połączyła nie tylko pasja do folkloru, ale również przyjaźnie, a nawet małżeństwa.
"Mały Głusk" powstał w 1983 roku, a jego założycielem była Urszula Obara. Obecnym dyrektorem, kierownikiem artystycznym, choreografem oraz instruktorem grupy średniej i starszej jest Aleksandra Berecka. Kierownikiem muzycznym jest Jakub Stefaniak, z młodszą grupą pracuje Anna Choina, a funkcję kierownika organizacyjnego pełni Małgorzata Król.
Najbardziej zasłużone osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju zespołu, podczas sobotniej gali zostały uhonorowane przez władze wojewódzkie, powiatowe, miejskie i gminne. ZTL "Mały Głusk" otrzymał m.in. "Medal pamiątkowy Województwa Lubelskiego", "Medal Zasłużony dla Miasta Lublin" i "Dyplom Uznania od Gminy Głusk" oraz "Nagrodę Okolicznościową od Prezydenta Miasta Lublin" z okazji 40-lecia. Jubilaci odebrali również grawer od starosty lubelskiego oraz dyplomy i upominki od zaprzyjaźnionych instytucji i zespołów.
Wręczali je m.in. poseł parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, radna Rady Powiatu w Lublinie Maria Studzińska, wiceprzewodniczący rady Miasta Lublin Leszek Daniewski i reprezentujący prezydenta miasta Zdzisław Niedbała oraz delegacja Gminy Głusk z zastępcą wójta Łukaszem Wójtowiczem, przewodniczącą rady gminy Sylwią Jurek i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urszulą Paździor. Wśród gości byli również przedstawiciele rad dzielnic Głusk i Abramowice oraz jednostek organizacyjnych Miasta Lublin i Gminy Głusk, a także zespołów tańca ludowego z Lublina, Bogucina, Świdnika, Ostrołęki i Siemiatycz.
Partnerami "Rubinowego Jubileuszu" były: Powiat Lubelski, Miasto Lublin, Gmina Głusk i PGE Dystrybucja S.A.
(fot. UG Głusk)
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-40-lat-minelo,29605.html