W ramach "Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży" uczniowie mogą otrzymać stypendia za wysokie wyniki w nauce, za szczególne osiągnięcia edukacyjne oraz za szczególne osiągnięcia artystyczne lub literackie.
By zasłużyć na stypendium za wysokie wyniki w nauce trzeba mieć średnią co najmniej 4,5 oraz wynik z egzaminu ósmoklasisty na poziomie co najmniej 95 procent. Stypendium za szczególne osiągnięcia edukacyjne przysługuje, na przykład za udział w konkursach i olimpiadach co najmniej na szczeblu wojewódzkim i średnią ocen minimum 4,00. Natomiast stypendium za szczególne osiągnięcia artystyczne lub literackie jest przyznawane za trzy pierwsze miejsca w konkursach o zasięgu ogólnopolskim.
Wśród nowych stypendystów po czterech przedstawicieli mają szkoły podstawowe w Kalinówce, Wilczopolu - Kolonii i Mętowie.
Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce odebrały absolwentki szkoły w Kalinówce - Hanna Kuźnicka ze średnią wyników z egzaminu ósmoklasisty 95,67 procent i średnią ocen 5,67, Julia Palak za średnią z egzaminu 98,67 procent i średnią ocen 5,44 oraz Lena Trojniak ze średnią z egzaminu 95,67 procent i średnią ocen 5,28.
Kolejna grupa uczniów to laureaci stypendiów za szczególne osiągnięcia edukacyjne. Są w tej grupie: Stefania Krawczyk - laureatka konkursu chemicznego (opiekun Sylwia Andrearczyk) ze średnią ocen 5,21, absolwentka szkoły w Kalinówce oraz Sebastian Koper - zdobywca pierwszego miejsca w konkursie tematycznym "Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru" (opiekun Sylwia Wójcik) ze średnią ocen 4,45, Natalia Sztobryn-Solan, która w tym samym konkursie zajęła trzecie miejsce (opiekun Sylwia Wójcik) ze średnią ocen 5,54, zdobywczyni pierwszego miejsca w tym konkursie Natalia Wójcik (opiekun - Sylwia Wójcik) ze średnią 5,0 i Lena Wróblewska za trzecie miejsce także w konkursie "Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru" (opiekun - Sylwia Wójcik) ze średnią 4,33. Sebastian Koper, Natalia Sztobryn-Solan i Natalia Wójcik uczą się w szkole w Mętowie, a Lena Wróblewska jest absolwentką tej szkoły.
Pozostała czwórka stypendystów została uhonorowana za szczególne osiągnięcia artystyczne. Są to: Michalina Bolibok za drugie miejsce w konkursie multimedialno-plastycznym "Jestem uczniem świata" (opiekun - Olga Krzywicka) i średnią ocen 5,21, Anna Karczmarska za drugie miejsce w tym konkursie (opiekun - Olga Krzywicka) i średnią ocen 5,86, Kalina Krzywicka za drugie miejsce także w konkursie "Jestem uczniem świata" (opiekun - Olga Krzywicka) i średnią 4,43 oraz Mateusz Grela za trzecie miejsce w konkursie literackim "Ekologia w moim domu" (opiekun - Ewa Godula) i średnia ocen 5,27. Cała czwórka uczy się w szkole w Wilczopolu-Kolonii.
Stypendia wręczali wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i przewodnicząca rady gminy Sylwia Jurek.
Ponadto podczas wtorkowej uroczystości Szkoła Podstawowa w Kalinówce otrzymała specjalną statuetkę za dziewiąte miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Szkół Igrzysk Dzieci w roku szkolnym 2022/2023.
Okazję do pochwalenia się swoim osiągnięciem miała również Antonina Bezkorowajna ze Szkoły Podstawowej w Wilczopolu-Kolonii, która została laureatką ogólnopolskiego konkursu "Popisz się talentem 2023". Podopieczna wychowawczyni Krystyny Zalewskiej została doceniona za opowiadanie "Kanapki ze śmietaną i cukrem", wybrane spośród ponad 1960 prac, zgłoszonych na konkurs. Najlepszych 30 tekstów znalazło się w książce "Okulary czasu", którą laureatka i towarzysząca jej dyrektor szkoły Agnieszka Dąbek, wręczyły wójtowi Jackowi Anasiewiczowi, dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Annie Grzywaczewskiej i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urszuli Paździor.
(fot. UG Głusk)
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-stypendia-dla-uczniow-wreczone-foto,29948,1.html