Plan dochodów na 2023 rok został wykonany w 99,6%, a wydatków w 97,4%. Na inwestycje Gmina Głusk wydała w ubiegłym roku prawie 21 milionów 740 tysięcy złotych, czyli kwotę zbliżoną do tych, które samorząd wydawał na zadania inwestycyjne w ostatnich latach.
Według wójta Jacka Anasiewicza poziom inwestycji udało się utrzymać, ale 2023 roku do udanych trudno zaliczyć. - Powodem są samorządowe finanse, które kolejny rok cierpią z powodu reform podatkowych, znacznie zmniejszających nasze dochody. Chodzi m.in. o obniżenie stawki podatku dochodowego do 12% i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Szacujemy, że od wprowadzenia zmian przed kilkoma laty straciliśmy około 20 milionów złotych. I to mimo rekompensat, które nie były wypłacane sprawiedliwie, co w swoich raportach potwierdziła choćby Najwyższa Izba Kontroli - podkreśla Jacek Anasiewicz. Wójt gminy Głusk przyznaje, że bieżący rok wcale nie musi być lepszy. - Czekamy na zmiany finansowania samorządów, o których dużo się mówi, ale nie są wprowadzane. Bez tego poprawa samorządowych budżetów nie będzie możliwa - uważa wójt Anasiewicz.
Listę najpoważniejszych wydatków inwestycyjnych w 2023 roku w gminie Głusk otwiera rozpoczęcie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Prawiednikach. W ubiegłym roku samorząd wydał na to zadanie 8 milionów 630 tysięcy złotych, z czego ponad 6 milionów 543 tysiące to środki z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
Prawie 5 milionów 200 tysięcy złotych gmina przeznaczyła na budowę, przebudowę i modernizację dróg oraz przygotowanie dokumentacji pod takie inwestycje. Część tej kwoty, około 2,5 miliona złotych, pochłonęła budowa drogi w Prawiednikach, na którą gmina pozyskała ponad 1 milion 330 tysięcy z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejny prawie 1 milion 300 tysięcy złotych samorząd przeznaczył na asfaltowanie dróg. Te środki pochodziły wyłącznie z własnego budżetu.
Wśród ubiegłorocznych inwestycji było także dokończeniu budowy ujęć wody w Kazimierzówce i w Mętowie, zakończenie programu kompleksowej rewitalizacji oraz budowa i przygotowanie dokumentacji pod budowę oświetlenia drogowego. Na ujęcia wody gmina wydała 2 miliony 630 tysięcy, które prawie w całości pochodziły z "Polskiego ładu". Ostatnim zadaniem w ramach rewitalizacji była budowa świetlicy w budynku OSP Mętów, która kosztowała ponad 1 milion 140 tysięcy złotych, a na oświetlenie, w tym dokumentację, samorząd przeznaczył około 1 miliona 100 tysięcy złotych.
(fot. UG Głusk)
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-cala-rada-za-absolutorium-dla-wojta,31030.html?p=1