USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Zebrania sołeckie z wyborami i...

Aktualności

Lotnicze zdjęcie przedmieścia z domami jednorodzinnymi, polami uprawnymi i drogą, z widokiem na horyzont pod zachmurzonym niebem.
02.09
2024

Zebrania sołeckie z wyborami i dzieleniem pieniędzy z funduszu

W tym miesiącu w gminie Głusk odbędzie się seria zebrań wiejskich, na których mieszkańcy będą decydować w dwóch ważnych sprawach. Mają wybrać sołtysów i rady sołeckie na nową kadencję oraz postanowić jak wykorzystać pieniądze z funduszu sołeckiego, wydzielonego w budżecie gminy.

Jako pierwsi będą głosować mieszkańcy Dominowa, którzy spotkają się w środę 11 września o 18.00 w urzędzie gminy. Dzień później zebrania odbędą się w sołectwach Abramowice Prywatne i Kazimierzówka. Na piątek 13 września wybory są planowane w Wilczopolu-Kolonii i Wilczopolu.

Kolejna tura zebrań rozpocznie się w następną środę 18 września, gdy zbiorą się mieszkańcy Wólki Abramowickiej, dzień później - Kalinówki, a 20 września wybory sołtysa i rady sołeckiej odbędą się w Majdanie Mętowskim.

Najwięcej, bo osiem zebrań, organizatorzy zaplanowali między 23 a 27 września. W poniedziałek 23 września sołtysów będą wybierać mieszkańcy Ćmiłowa i Żabiej Woli, 24 września - Mętowa i Głuszczyzny, 25 września zebranie odbędzie się w Klinach, a 26 września - w Nowinach i Prawiednikach. Jako ostatni w piątek 27 września o 18.00 na zebraniu w remizie OSP stawią się mieszkańcy Sołectwa Prawiedniki-Kolonia.

Każda miejscowość zdecyduje także na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego, w którym w 2025 roku do wykorzystania będą ponad 524 tysiące złotych. Najmniejszą kwotą od około 18 do ponad 19 tysięcy złotych będą dysponować mieszkańcy Nowin, Prawiednik-Kolonii, Majdanu Mętowskiego i Żabiej Woli. Największe środki, przekraczające 43 tysiące 400 złotych, do wykorzystania będą mieć sołectwa Abramowice Prywatne, Ćmiłów, Dominów, Kalinówka, Mętów i Prawiedniki.

Szczegółowe informacje o terminach i miejscu planowanych zebrań są dostępne na stronie: www.glusk.pl.

Samorządy mogą, ale nie muszą wydzielać środków na fundusz sołecki w swoim budżetach. Te, które zdecydują się na takie rozwiązanie, otrzymują zwrot części nakładów z budżetu państwa. Podział między poszczególne sołectwa odbywa się m.in. na podstawie liczby mieszkańców.

Sołtysi powinni złożyć wnioski z zebrań wiejskich w sprawie wykorzystania funduszu najpóźniej do końca września. Jeśli propozycje będą spełniać wymogi formalne, o przyznaniu pieniędzy dla konkretnych sołectw ostatecznie zadecyduje rada gminy, uchwalając budżet na 2025 rok.


(fot. arch. UG Głusk)

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-zebrania-soleckie-z-wyborami-i-dzieleniem-pieniedzy-z-funduszu,31399.html?p=1

 

Powrót