Funkcje starostów na niedzielnym "Święcie Chleba" pełnili Wioletta Zyska z Kazimierzówki i Przemysław Wójcik z Nowin. To oni na początku uroczystości przekazali symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, gospodarzom uroczystości - wójtowi gminy Głusk Jackowi Anasiewiczowi i przewodniczącemu rady gminy Konradowi Borzęckiemu.
Po tradycyjnym obrzędzie obtańczenia chleba w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego "Mały Głusk", na placu przy urzędzie gminy w Dominowie rozpoczęła się prezentacja grup wieńcowych. W korowodzie znalazły się reprezentacje 14 sołectw i 2 ogródków działkowych, znajdujących się na terenie gminy Głusk. Wszystkie chwaliły się nie tylko okazałymi wieńcami i koszami pełnymi owoców, warzyw i kwiatów, ale również ostatnimi inwestycjami i innymi osiągnięciami.
Wieńce wzięły udział w tradycyjnym konkursie, w którym jurorami byli przedstawiciele wszystkich grup wieńcowych, a komisji przewodniczyła Henryka Mielnik, przewodnicząca KGW Mętów, najstarszego koła w gminie, działającego od 58 lat.
Za najładniejszy jurorzy uznali wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żabiej Woli. Na drugą nagrodę zasłużyły Abramowice Prywatne, trzecią zdobyło KGW Głuszczyzna, a pozostałe delegacje odebrały nagrody za przygotowanie swoich kompozycji. Wieniec wykonany przez KGW Żabia Wola będzie reprezentować gminę Głusk na Dożynkach Powiatu Lubelskiego, które w najbliższą niedzielę odbędą się w Radawcu.
Głównym punktem niedzielnego święta była dziękczynna msza święta, której przewodniczył ksiądz kanonik Sławomir Jakubiec, a współcelebransem był ksiądz Kazimierz Kuśmierz.
Po eucharystii za pracę przy żniwach dziękowali rolnikom wójt Jacek Anasiewicz, a także parlamentarzyści Ziemi Lubelskiej oraz przedstawiciele wojewody, marszałka i starosty lubelskiego. Wójt gminy Głusk podkreślił, że w pracy na roli nie wszystko zależy od człowieka. - Niesprzyjająca aura, niestabilne ceny pokrzyżowały wiele waszych planów i marzeń na udany sezon. Dlatego też z wielką troską każdego roku obserwuję wasze zmagania z pogodą, wiem, że radzicie sobie doskonale z trudnościami waszego zawodu. Pragnę pochylić czoło przed tymi, którzy dla ziemi i z płodów ziemi żyją, za wasz trud i pracę jaką wkładacie, by na każdym stole nigdy nie zabrakło chleba - mówił do rolników Jacek Anasiewicz. Za trudną pracę w polu dziękowali również poseł Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, poseł Henryk Smolarz, wicemarszałek województwa lubelskiego Piotr Breś, zastępca prezydenta Lublina Anna Augustyniak i wicestarosta lubelski Iwona Pulińska.
Rozrywkową część święta plonów wypełniły występy lokalnych artystów. Na plenerowej scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Taneczny "Domino Jazz", Zespół Śpiewaczy "Głuskowianki" i Zespół Tańca Ludowego "Mały Głusk". Orkiestra, którą w niedzielne popołudnie dyrygował Tomasz Szymański, po raz pierwszy wystąpiła z nowymi proporcami, nawiązującymi do herbu Gminy Głusk, autorstwa grafika i fotografa Andrzeja Cwaliny. Tancerki z "Domino Jazz" zaprezentowały się w trzech grupach - modern, kids i mini. "Głuskowianki" na święcie wystąpiły z repertuarem cygańskim, natomiast "Mały Głusk" przygotował krakowiaka, tańce śląskie, kujawiaka z oberkiem i tańce rzeszowskie.
Na święto plonów w Dominowie po dwóch latach wrócił tenor Mirosław Niewiadomski, który gościł na podobnej uroczystości w 2022 roku w ramach trzyosobowej formacji "Vincero". Swoim niezwykłym głosem, ale również humorem i repertuarem, artysta wręcz urzekł publiczność, śpiewając m.in. utwory z recitalu "Dzwonnik z Notre Damme" oraz piosenki z repertuaru Marka Grechuty, Jerzego Połomskiego, Elvisa Presley’a, Leonarda Cohena, czy Tom’a Jones’a.
W finale niedzielnego święta publiczność bawił zespół "Milano", który w różnym składzie osobowym jest obecny na rynku muzyki tanecznej od 1993 roku. Rzesza fanów, która zgromadziła się przed sceną w Dominowie, bawiła się przy takich przebojach jak "Baśka, Barbara", "Jasnowłosa", "Największe serce" i "O Tobie kochana".
O menu niedzielnego festynu zadbały KGW: Ćmiłów, Dominów, Kalinówka, Kazimierzówka, Kliny, Majdan Mętowski, Prawiedniki i Żabia Wola. Miejscowe gospodynie serwowały m.in. bigos, chleb ze smalcem, ciasta, pierogi, gołąbki, forszmak i wiele innych frykasów. Goście mogli także spróbować pysznej grochówki, którą serwował m.in. wójt Jacek Anasiewicz.
Jedną z atrakcją festynu była maskotka byczka, znajdującego się herbie Gminy Głusk, która po raz pierwszy zaprezentowała się publicznie, i która… poszukuje imienia. Pierwsze propozycje pojawiły się w niedzielę, ale konkurs trwa jeszcze przez tydzień. Sugerowane imiona można wpisywać w komentarzach pod zdjęciem "ciołka" na profilu gminy na Facebooku.
Partnerami "Święta Chleba" w Dominowie byli - Województwo Lubelskie "Lubelskie - Smakuj Życie" i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
(fot. UG Głusk)
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-gminne-swieto-plonow-foto,31401,1.html