Nowymi sołtysami zostali: Monika Hawro w Abramowicach Prywatnych, Joanna Kowalik w Ćmiłowie, Łukasz Zarzecki w Głuszczyźnie, Tomasz Żuchnik w Kazimierzówce, Małgorzata Dąbrowska w Majdanie Mętowskim i Damian Gerhand w Mętowie.
Monika Hawro zastąpiła na stanowisku sołtysa Bożenę Stojak, Joanna Kowalik - Bożenę Jabłońską-Listos, Łukasz Zarzecki - Henryka Mitułę, Tomasz Żuchnik - Eugeniusza Chylińskiego, Małgorzata Dąbrowska - Bożenę Paździor, a Damian Gerhand - Jadwigę Wójcik.
- Większość z tych osób to ludzie młodzi i pełni zapału do pracy. Nie brakuje go również pozostałym, bardziej doświadczonym sołtysom, którzy będą pełnić swoje funkcje kolejną kadencję. Podczas zakończonych właśnie zebrań frekwencja była przeważnie wysoka, ale w jednym przypadku wybory nie doszły do skutku ze względu na brak kworum - podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządowa wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
Najwyższa frekwencja, ponad 27-procentowa, była na zebraniu wiejskim w Majdanie Mętowskim, a najniższa, niespełna 3-procentowa, w Kalinówce.
Jedynym sołectwem, w którym nie udało się wybrać sołtysa ani rady sołeckiej, są Prawiedniki-Kolonia, gdzie z kandydowania zrezygnowała dotychczasowa sołtyska Anna Mordzińska. Jej następca ma być wybrany na kolejnym zebraniu, którego termin jeszcze nie został ustalony.
Kolejną kadencję funkcje sołtysów będą pełnić: Agnieszka Wójcik w Dominowie, Renata Ryś w Kalinówce, Barbara Krzywicka w Klinach, Jan Kukuryka w Nowinach, Grażyna Wójcik w Prawiednikach, Sylwia Hamera w Wilczopolu, Przemysław Kubaniak w Wilczopolu-Kolonii, Elżbieta Kalisz w Wólce Abramowickiej i Karolina Baran w Żabiej Woli.
Poza wyborami sołtysów i rad sołeckich na zebraniach wiejskich mieszkańcy decydowali o wykorzystaniu funduszu sołeckiego, który jest wyodrębniany w budżecie gminy i dzielony między sołectwa m.in. według liczby mieszkańców. Najmniejszą kwotą od około 18 do ponad 19 tysięcy złotych dysponują mieszkańcy Nowin, Prawiednik-Kolonii, Majdanu Mętowskiego i Żabiej Woli. Największe środki, przekraczające 43 tysiące 400 złotych, do wykorzystania mają sołectwa Abramowice Prywatne, Ćmiłów, Dominów, Kalinówka, Mętów i Prawiedniki.
Podobnie jak w poprzednich latach większość sołectw postanowiła przeznaczyć pieniądze z funduszu m.in. na remonty dróg, doposażenie świetlic wiejskich czy placów zabaw oraz jako współudział w finansowaniu przygotowań poważniejszych inwestycji, planowanych przez gminę, na przykład w postaci opracowania dokumentacji.
(fot. arch. UG Głusk)
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-zebrania-soleckie-zakonczone,31567.html?p=1