Uczyć i przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom dzieci i młodzieży w sieci i w ruchu drogowym oraz uświadomić im jak poważnym zagrożeniem jest używanie substancji psychoaktywnych. Takie były najważniejsze cele projektu „Razem dla bezpiecznego dzieciństwa w gminie Głusk”, którego podsumowanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Wilczopolu-Kolonii.
Projekt, dofinansowany z rządowego "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024", realizowały także trzy inne podstawówki w gminie - w Kalinówce, Mętowie i Prawiednikach.
W szkołach odbywały się m.in. edukacyjne festyny, warsztaty dla dzieci i dorosłych na temat cyberbezpieczeństwa oraz konkursy. Młodsze dzieci wykonywały prace plastyczne pod hasłem "Bezpieczne dzieciństwo 2.0", ich starsi koledzy robili filmy "Bezpiecznie online i offline", a podsumowanie obydwu konkursów odbyło się w piątek 13 grudnia podczas konferencji, podsumowującej cały projekt.
W najmłodszej grupie plastyków w wieku przedszkolnym i zerówkowiczów pierwszą nagrodę zdobyła Łucja Jabłońska z Przedszkola w Zespole Szkół w Mętowie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Wąchała z Publicznej Szkoły Podstawowej w Prawiednikach, a trzecie Wiktor Paździor z przedszkola w ZS w Mętowie.
W kategorii uczniów klas I - III za prace plastyczne zostali nagrodzeni kolejno - Adam Woliński z PSP w Prawiednikach, Kornelia Szykuła z SP w Wilczopolu-Kolonii i Nadia Kuzioła z SP w Kalinówce.
Laureatami konkursu filmowego zostały zespoły w składzie - Michał Olszak, Karol Kowalczyk i Wojciech Sajur z SP w Wilczopolu-Kolonii (I miejsce), Julia Grzegorczyk, Natalia Sztobryn-Solan i Gabriela Stec z ZS w Mętowie (II miejsce) oraz Paweł Drumlak, Daniel Cielesz i Kuba Korga, także z ZS w Mętowie (III miejsce).
Dzięki środkom z rządowego programu szkoły kupiły fantomy do nauki pierwszej pomocy, gabloty, monitor interaktywny, meble do kącików wyciszenia emocji i pozytywnych relacji
rówieśniczych oraz kącika relaksacyjnego, a także materiały do przeprowadzenia warsztatów i spotkań informacyjnych.
Wszystkie działania podczas piątkowej konferencji podsumowała koordynatorka projektu Renata Sztobryn-Solan z Urzędu Gminy Głusk. Ponadto Dariusz Krzysztofik z Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Lublin wygłosił wykład na temat cyberbezpieczeństwa, a całość poprowadzili dyrektor SP we Wilczopolu-Kolonii Agnieszka Dąbek i zastępca wójta gminy Głusk Łukasz Wójtowicz.
Wśród uczestników konferencji byli również kuratorzy sądowi, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb mundurowych, w tym policji i OSP oraz gminnych jednostek samorządowych, a także pracownicy urzędu gminy oraz radni gminy Głusk.
Realizacja całego projektu kosztowała 111 tys. zł, z czego 10 procent to wkład własny Gminy Głusk, a resztę stanowiły środki z rządowego programu.
Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie:
Źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-razem-dla-bezpieczenstwa-dzieci-i-mlodziezy-foto,31989.html