Jeśli ktoś jeszcze przed końcem 2022 roku kupił na przykład 1 tonę węgla, ma jeszcze prawo zakupu 2 ton. Osoby, które pierwszy raz chcą kupić węgiel za pośrednictwem gminy do wykorzystania mają pełny limit 3 ton.
Do końca 2022 roku Gmina Głusk sprzedała około 620 ton węgla dla 520 gospodarstw. Obecnie do dyspozycji ma jeszcze prawie 60 ton, które są dostępne niemal od ręki. Jednak nieco inne niż jeszcze w grudniu są zasady sprzedaży surowca.
Zmiany są związane z przypadkami rezygnacji z zakupu węgla przez mieszkańców, już po złożeniu zamówienia przez gminę w Lubelskim Węglu "Bogdanka", za co samorząd musi zapłacić. Dlatego od stycznia mieszkańcy, którzy chcą kupić surowiec powinni zgłosić się do urzędu gminy, by najpierw zapłacić za węgiel, a potem będą mogli go odebrać. Na tej podstawie gmina zamówi kolejne transporty i będzie rozdysponowywać surowiec według kolejności wpłat. Zasada ta dotyczy zarówno osób, które już odebrały węgiel w pierwszej turze i zadeklarowali chęć zakupu w drugiej, jak i tych, które złożyły zapotrzebowanie tylko na drugą turę.
Wprowadzając takie rozwiązanie gmina chce uniknąć sytuacji, gdy pod koniec okresu grzewczego, czyli przed 30 kwietnia, kupi węgiel z "Bogdanki", po który nikt się nie zgłosi.
Cena węgla nie zmieniła się, nadal wynosi 2 tysiące złotych za tonę i nie obejmuje kosztów transportu pod konkretny adres.
Tak jak dotąd surowiec można odbierać w dwóch punktach, prowadzonych przez Kowalczyk Zboża w Klinach 85 i Firmę Handlową Dyzma w Abramowicach Prywatnych 152.
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-wegiel-dostepny-od-reki-wg-zmienionych-zasad,28252.html?p=1