Funkcje starostów dożynkowych w tym roku pełnili Ilona Kubaniak z Wilczopola i Paweł Studziński z Wilczopola-Kolonii. To oni poprowadzili barwny korowód i na początku uroczystości przekazali symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, gospodarzom dożynek - wójtowi gminy Głusk Jackowi Anasiewiczowi i przewodniczącej rady gminy Sylwii Jurek.
Po tradycyjnym obrzędzie obtańczenia chleba w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego "Mały Głusk", na placu przy urzędzie gminy w Dominowie rozpoczęła się prezentacja grup wieńcowych. W tym roku w korowodzie znalazły się reprezentacje 14 sołectw i 2 ogródków działkowych, znajdujących się na terenie gminy Głusk. Wszystkie chwaliły się nie tylko okazałymi wieńcami i koszami pełnymi owoców, warzyw i kwiatów, ale również ostatnimi inwestycjami i innymi osiągnięciami. Uwagę gości zwróciła m.in. delegacja Majdanu Mętowskiego, która opis swojej miejscowości i wieńca, przygotowała… wierszem. Jej kompozycja zdobyła jedyne wyróżnienie w dorocznym konkursie wieńców dożynkowych, którego zwycięzcą w tym roku została Kalinówka. Drugie miejsce zajęły Kliny, a trzecia nagroda trafiła do Nowin.
Głównym punktem niedzielnego święta była dziękczynna msza święta, której przewodniczył ksiądz kanonik Sławomir Jakubiec, a homilię wygłosił ksiądz Kazimierz Kuśmierz.
Po eucharystii za pracę przy żniwach dziękowali rolnikom wójt Jacek Anasiewicz, a także m.in. parlamentarzyści Ziemi Lubelskiej oraz przedstawiciele wojewody, marszałka i starosty lubelskiego.
Rozrywkowa część święta plonów była przede wszystkim okazją do promocji lokalnych artystów. Na plenerowej scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Śpiewaczy "Głuskowianki", Zespół Tańca Ludowego "Mały Głusk" oraz wokaliści, instrumentaliści i recytatorzy ze szkół podstawowych w Kalinówce, Wilczopolu-Kolonii i Mętowie.Po raz pierwszy na dożynkach w Dominowie wystąpili trzej tenorzy z formacji "Vincero". Mirosław Niewiadomski, Mariusz Ruta i Bartosz Kuczyk urzekli publiczność nie tylko swoimi głosami, ale również humorem i repertuarem, w którym oprócz klasycznych arii operowych i operetkowych znalazły się przeboje muzyki rozrywkowej, w tym piosenki Elvisa Presleya czy Franka Sinatry. Za swój występ artyści otrzymali burzę oklasków i kwiaty od najbardziej zagorzałych fanek.
W finale niedzielnego święta publiczność bawił zespół "Jorrgus", który jest obecny na rynku muzyki tanecznej od 2008 roku. Jerzy Szuj i jego grupa zaprezentowali m.in. piosenki: "Niebezpieczna" , "Twój jeden szept" , "Będziesz moja" i "Piękna nieznajoma".
W menu dożynkowego festynu znalazła się pyszna grochówka którą serwował m.in. wójt Jacek Anasiewicz i lokalne potrawy, oferowane przez koła gospodyń wiejskich z Majdanu Mętowskiego, Głuszczyzny, Kalinówki i Prawiednik, a najmłodsi bawili się na dmuchanych zjeżdżalniach.
Na jednym ze stoisk uczestnicy uroczystości mogli również wesprzeć kilkunastomiesięcznego Olka Mańko, który zmaga się z poważnymi problemami kręgosłupa i kończyn dolnych oraz innymi schorzeniami. Chłopiec ma szanse na operację, ale by doszła ona do skutku trzeba zebrać ponad 300 tysięcy złotych. W leczeniu chłopca cały czas można pomóc wpłacając dowolne datki poprzez stronę: www.siepomaga.pl/olek-manko.
(fot. BCK w Dominowie)
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-gminne-swieto-plonow,27651.html?p=1